ΕκτύπωσηΕκτύπωση Κλείσιμο Κλείσιμο

Κυπριακή Δημοκρατία
Ιστορικό


ΥΠΟΥΡΓΟΙ

Από την ανακήρυξη της Κυπριακής Δημοκρατίας στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και αργότερα στο Υπουργείο Δικαιοσύνης και Δημοσίας Τάξεως, όπως μετονομάστηκε, υπηρέτησαν οι ακόλουθοι Υπουργοί:

Α. Προεδρία Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄
1. Γλαύκος Κληρίδης
1.3.1959 - 15.8.1960 (μεταβατική περίοδος)
2. Σπύρος Κυπριανού
16.8.1960 - 20.8.1960
3. Στέλλα Σουλιώτη
21.8.1960 - 30.6.1970
4. Γεώργιος Ιωαννίδης
1.7.1970 - 15.6.1972
5. Χρίστος Βάκης
16.6.1972 - 15.7.1974
6. Λεύκος Κληρίδης
9.8.1974 - 14.1.1975
7. Γεώργιος Ιωαννίδης
15.1.1975 - 8.3.1978
Β. Προεδρία Σπύρου Κυπριανού
8. Πέτρος Μιχαηλίδης
9.3.1978 - 9.9.1980
9. Ανδρέας Δημητριάδης
10.9.1980 - 19.4.1982
10. Φοίβος Κληρίδης
20.4.1982 - 6.1.1985
11. Δημήτριος Λιβέρας
7.1.1985 - 27.2.1988
Γ. Προεδρία Γιώργου Βασιλείου
12. Χριστόδουλος Χρυσάνθου
28.2.1988 - 3.5.1990
13. Νίκος Παπαϊωάννου
4.5.1990 - 27.2.1993
Δ. Προεδρία Γλαύκου Κληρίδη
14. Αλέκος Ευαγγέλου
28.2.1993 - 1.5.1996
15. Γεώργιος Σταυρινάκης
2.5.1996 - 30.5.1996 (υπηρεσιακός)
16. Αλέκος Ευαγγέλου
31.5.1996 - 8.4.1997
17. Νίκος Κόσης
9.4.1997 - 24.9.2002
18. Αλέκος Σιάμπος
26.9.2002 - 28.2.2003
Ε. Προεδρία Τάσσου Παπαδόπουλου
19. Δώρος Θεοδώρου
1.3.2003 - 13.6.2006
20. Σοφοκλής Σοφοκλέους
13.6.2006 - 29.2.2008
Στ. Προεδρία Δημήτρη Χριστόφια
21. Κύπρος Χρυσοστομίδης
29.2.2008 - 17.12.2008
22. Λουκάς Λουκά
22.12.2008 - 28.2.2013
Z. Προεδρία Νίκου Αναστασιάδη
23. Ιωνάς Νικολάου
01.03.2013 - σήμερα

No documents found


© 2012 - 2018 Κυπριακή Δημοκρατία,
Υπουργείο Δικαιοσύνης και Δημοσίας Τάξεως